Informacje dla osób głuchoniemych i słabosłyszących
Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2011 r. Nr 209, poz. 1243, z późn. zm.) organy administracji publicznej są zobowiązane do zapewnienia realizacji usługi pozwalającej na komunikowanie się z osobami doświadczającymi trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się.
Osoba uprawniona ma prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej w kontaktachz podmiotami zobowiązanymi. Organ administracji publicznej udostępnia dokumenty niezbędne do załatwienia sprawy, w formie dostępnej dla osób uprawnionych, na ich wniosek.
Dla naszych petentów zapewniamy obsługę przy pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika podczas załatwiania spraw w Komendzie Powiatowej Policji w Łukowie.
Usługa wykonywana przez tłumacza, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dziennik Ustaw z 2011 roku, numer 127, pozycja 721 z późniejszymi zmianami) jest bezpłatna.
Potrzebę skorzystania z usługi tłumacza ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się (polski język migowy, system językowo-migowy, sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych) należy zgłosić co najmniej 3 dni robocze przed planowaną wizytą w Komendzie (z wyłączeniem sytuacji nagłych) z podaniem proponowanego terminu wizyty, kontaktując się z Dyżurnym jednostki:
- faksem pod numerem 47 8147 244 (za pośrednictwem załączonego wniosku),
- na adres e-mail: kpp.lukow@lu.policja.gov.pl (za pośrednictwem załączonego wniosku).
- lub kontaktując się z dyżurnym KWP w Lublinie za pomocą wiadomości SMS pod numerem 531 555 444
w sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Komendant Powiatowy Policji w Łukowie lub jego Zastępca w każdy poniedziałek w godzinach 14:00 – 17:00.
- Wyznaczone osoby przez Komendanta codziennie w godzinach 8:00 – 15:30.
Rejestr tłumaczy polskiego języka migowego, systemu językowo-migowego województwa lubelskiego dostępny jest na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Rejestr tłumaczy języka migowego PZG dostępny jest również na stronie Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych.
Pliki do pobrania
-
ZGŁOSZENIE POTRZEBY SKORZYSTANIA Z BEZPŁATNEJ POMOCY TŁUMACZENIA JĘZYKA MIGOWEGO (PJM, SJM, SKOGN)
Data publikacji 09.09.2015 15:06(doc 32.5 KB)